7.07.2012
 Dzisiaj w Cerkwi świętowane jest narodzenie czcigodnego i chwalebnego proroka, Poprzednika i Chrzciciela Pańskiego Jana (krótko mówiąc narodziny Jana Chrzciciela). Jak zapisano w Ewangelii wg św. Łukasza narodzenie Jana Chrzciciela było wynikiem cudu - jego matka Elżbieta była bezpłodna. Ze względu na rozkaz Heroda, Elżbieta ukrywała się w jaskini chcąc ocalić syna przed siepaczami króla. Po śmierci Elżbiety Janem zajmowały się anioły. Mieszkał na pustyni do czasu gdy rozpoczął swoją działalność.

 Jak ogólnie wiadomo Jan został ścięty na rozkaz Heroda, a jego głowa została podarowana Salome (pasierbicy Heroda Antypasa).

  Z Janem Chrzcicielem jest oczywiście związana noc świętojańska. Jest ona wynikiem próby asymilacji starych zwyczajów pogańskich przez chrześcijaństwo. Na temat zwyczajów sobótkowych nie będę się za wiele rozpisywał. Sporo na ten temat można znaleźć w internecie, dla bardziej wnikliwych poszukiwaczy pozostają źródła etnograficzne (np. monumentalne dzieło Oskara Kolberga).

 Skupię się na tych mniej znanych aspektach związanych ze św. Janem. W czasie obchodów Święta Narodzenia w cerkwi czyta się pewne fragmenty Starego Testamentu. Wspominają one historie narodzenia Izaaka i Samsona. Matka Samsona podobnie jak Sara (matka Izaaka) były bezpłodne i urodziły synów w bardzo późnym wieku. Było to możliwe dzięki Bożemu wstawiennictwu. Czytane są też fragmenty księgi proroka Izajasza mówiące o tym, że dzięki Bożej pomocy Izrael zostanie wybawiony.

 Według ludowych wierzeń odpowiednie zastosowanie fragmentów mówiących o narodzeniu Samsona i Izaaka miało pomagać w zajściu w ciążę. Praktykowano czytanie tych fragmentów nad specjalnie przygotowanymi wstążkami, które potem chcąca zajść w ciążę niewiasta nosiła cały czas przy sobie. Poza tym miały one gwarantować niepowikłany przebieg ciąży oraz łatwy i szybki poród.

 Fragmenty mówiące o okolicznościach narodzenia Izaaka:
Rdz 17, 15-17
Rdz 17, 19
(Rdz 17, 21)
Rdz 18, 11-14
Rdz 21, 1-8

 Historia narodzin Samsona:
Sdz 13, 2-8
Sdz 13, 13-14
Sdz 13, 17-21

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Szukaj na tym blogu

Łączna liczba wyświetleń

Archiwum

Obserwatorzy

Kontakt

mail: verm@onet.pl