1.24.2013
 
 "Gdy rozsypiesz sól - nieszczęście i ból"

Soli przypisywano i przypisuje się nadal rozliczne magiczne właściwości. Wiele osób wykorzystuje ją w różnych celach, jest także modna wśród ezoteryków różnej maści jako dobry środek oczyszczający. Niektórzy kąpiele w wodzie z dodatkiem soli uważają za wspaniałe remedium na wszelkie problemy i polecają ją szeroką ręką, wszystkim jak leci.

 Sól niewątpliwie ma właściwości oczyszczające czy odganiające różne negatywne wpływy, z którymi człowiek może się zetknąć. Przy jej pomocy chroniono i oczyszczano nie tylko ludzi - podobnym zabiegom poddawano tez zwierzęta gospodarskie, domy, studnie czy pola. 
Niebagatelną rolę pełniła też w czasie egzorcyzmów - przy użyciu odpowiedniego rytuału z wykorzystaniem .m.in. soli można było usunąć z ciała człowieka w zasadzie każdy urok. Nie było to oczywiście takie proste i wymagało sporej wiedzy na temat tego w czym leży istota skuteczności soli i jak owe informacje przełożyć na grunt praktyczny.

 Ezoterycy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że złe użycie soli może dość poważnie zaszkodzić nieświadomemu obiektowi. Z działaniem soli wiąże się pewna sprzeczność. Z jednej strony jest niezbędna do życia, usuwa negatywne wpływy i chroni przed zepsuciem. Z drugiej jednak jej nadmiar jest szkodliwy (na słonej glebie wiele roślin nie jest w stanie przeżyć), a nieodpowiednie użycie może spowodować utrwalenie pewnego stanu. Krótko mówiąc zamiast usunąć negatywne wpływy może sprawić, że ich usunięcie będzie trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Stąd w oczyszczaniu się przy jej pomocy należy zachować pewną ostrożność i robić to tylko w odpowiednim momencie. 

 Szczególne właściwości przypisywano tzw. soli egzorcyzmowej, soli św. Agaty oraz tzw. "czarnej soli". Używano ich przede wszystkim do zdejmowania klątw. 

1 komentarz:

  1. Pisząc o magicznym użyciu soli zapominamy zwykle, że ma ono jeszcze jedno źródło. Dziś wydaje nam się kompletnie nieprawdopodobne, że wszechobecny artykuł pierwszej potrzeby, kiedyś był rzadki i cenny. Skoro rzadki i cenny, to i drogi. Skoro drogi, to z pewnością skuteczny magicznie...

    No i dodajmy do tego jeszcze korespondencje w niektórych systemach religijno-magicznych - gdzieniegdzie sól reprezentuje żywioł ziemi. Gdzie indziej słona woda służy oczyszczeniu poprzez pierwotne wody stworzenia czy też ochronie takiej, jaką dają wody płodowe... w obu wypadkach jednak należałoby (co moim zdaniem wbrew pozorom istotne) stosować roztwór o odpowiednim stężeniu - ale o tym magusyjuż zapominają...

    OdpowiedzUsuń

Szukaj na tym blogu

Łączna liczba wyświetleń

Archiwum

Obserwatorzy

Kontakt

mail: verm@onet.pl