1.31.2014
 Wielkimi krokami zbliża się Święto Ofiarowania Pańskiego, znane u nas bardziej jako Matka Boska Gromniczna. O samej gromnicy i jej znaczeniu w wierzeniach ludowych pisałem dwa lata temu (link). Dzisiaj pora przyjrzeć się bardziej samemu świętu.

 Święto Ofiarowania Pańskiego upamiętnia, opisane w Biblii, symboliczne poświęcenie Jezusa,  które miało miejsce 40 dni po jego narodzinach. Jest to jedno z najstarszych świąt obchodzonych w Kościele - jest datowane na początki IV wieku. Na takie właśnie datowanie wskazuje m.in. jedno z kazań napisanych właśnie na obchody tego święta - jego autorem był Metody z Olimpii, który został stracony ok. roku 311.

 Jeden z najstarszych opisów święta pochodzi z dzieła nazywanego dzisiaj Itinerarium Egeriae. Jego autorką była pątniczka Egeria, która w latach 381-384 udała się w podróż do Ziemi Świętej. W Jerozolimie święto to obchodzone było 14 lutego - czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu, które było połączone wtedy z Epifanią (6 stycznia). Zgodnie z relacją Egerii celebracjom towarzyszyła procesja, czytanie odpowiedniego fragmentu z Ewangelii wg św. Łukasza oraz stosowne kazanie.

 Ranga święta wzrosła znacznie po wydarzeniach, które miały miejsce w Konstantynopolu. W 541 roku w mieście wybuchła zaraza dziesiątkująca populację mieszkańców. Aby zaskarbić sobie boską pomoc w dniu Ofiarowania urządzono liczne procesje w miastach i wsiach,  połączone ze stosownymi modłami. Wkrótce potem zaraz wygasła i cesarz Justynian, w 542 roku, ustanowił Ofiarowanie Pańskie świętem w całym cesarstwie.

 W Rzymie święto jest wzmiankowane w tzw. "Sakramentariuszu  gelazjańskim",  którym pojawia się jako Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. Sakramentariusz jest datowany na V wiek, a jego autorstwo przypisywano papieżowi Gelazjuszowi I. Zgodnie z jedną z teorii wprowadzenie święta Oczyszczenia NMP miało być metodą walki z rzymskimi Luperkaliami.
Zgodnie z Sakramentariuszem święto miało być obchodzone 2 lutego (na zachodzie Boże Narodzenie świętowano 25 grudnia). Tradycja święcenia w tym dniu świec pochodzi z X wieku i jest wiązana z Etelwoldem I, biskupem Winchesteru.

 W Kościele Katolickim pierwotną wymowę święta przywrócono po reformie mszału - poprzednią nazwę (Oczyszczenie Maryi) zastąpiła nowa (Ofiarowanie Pańskie), nawiązująca do jego chrystologicznego charakteru.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Szukaj na tym blogu

Łączna liczba wyświetleń

Archiwum

Obserwatorzy

Kontakt

mail: verm@onet.pl