2.07.2014
 Tekst o ludowym pojmowaniu święta Matki Boskiej Gromnicznej i o związanych z nim zwyczajach pojawi się niebawem, podobnie jak wpisy poświęcone innym interesującym lutowym świętom.

 Pozostając niejako w klimacie Gromnicznej postanowiłem napisać kilka słów odnośnie świec i ich roli w gusłach. Podejście ludowe w tej kwestii różni się w wielu aspektach od współczesnej "magii świec", która opanowała ezoteryczne fora dyskusyjne.

Materiał
Świeca powinna być wykonana z wosku pszczelego lub łoju. Najbardziej popularne są obecnie świece woskowe - nie tylko ze względu na to, że przy spalaniu wytwarzają dym o przyjemnym zapachu (bo to kwestia względna, zdaniem niektórych dają nieprzyjemny zapach). Wosk ma bogatą symbolikę, która uzasadnia użycie takiego właśnie materiału. Adepci współczesnej magii świec rzadko zastanawiają się jakie znaczenie symboliczne ma materiał z jakiego zrobiono świecę.
Łój jest obecnie o wiele mniej popularny niż dawniej - przy okadzaniu świece łojowe mogą okazać się przydatne, ze względu na dużą ilość dymu. Minusem jest jego niezbyt przyjemny zapach.

Kolor
Świeca powinna mieć kolor naturalnego wosku. Świece kolorowe nie są używane, bo to czy świeca jest biała czy zielona nie ma znaczenia w rytuale. Nie jest zresztą możliwe stworzenie uniwersalnych znaczeń poszczególnych kolorów - w różnych kulturach dany kolor może mieć zupełnie odmienne znaczenie.

Wielkość
Najpopularniejsze wśród prawosławnych babek są ofiarne świece cerkiewne - mają one nieco ponad 20cm długości i około 1cm średnicy. Gromnice są oczywiście większe, bo mają służyć ludziom latami - od narodzin, aż do śmierci.

Sposób zapalania i gaszenia
Nie mają znaczenia dla skuteczności rytuału.
Świece zapala się tym co ma się pod ręką - najczęściej są to zapałki, ale można wykorzystać także drewienka, papier, a także inną, zapaloną już, świecę. Zapalniczek używanych w tym celu nie widziałem.
Po zakończeniu działań magicznych świece gasi się najczęściej przez zdmuchnięcie płomienia. Wbrew temu co twierdzą adepci współczesnej magii świec nie ma to wpływu na skuteczność czy siłę przeprowadzonych guseł - tak wynika z moich doświadczeń i z rozmów z osobami bardziej zaawansowanymi w rzemiośle niż ja. Gaszenia świec palcami czy przy pomocy specjalnych kapturków nie widziałem ani razu.

Wielokrotne wykorzystanie jednej świecy
Jedną świecę wykorzystuje się wielokrotnie - do momentu, gdy zostanie nienadający się już do użytku ogarek. Nie wpływa to w żaden sposób na skuteczność działań, nie powoduje też przenoszenia czegokolwiek między osobami, na których działało się tą samą świecą. Zasada współczesnej magii świec "jedna świeca, jeden rytuał" nie ma tu racji bytu.

Dodatki do świec
Namaszczania świec rozmaitymi olejkami, które mają mieć określone znaczenie magiczne nie jest praktykowane.
Spotkałem się z przypadkami owijania świecy lnem i obwiązywania wstążkami, jeszcze inni ubierają świece w specjalne ubranka mające na celu ochronę przed kapiącym woskiem.

Przesądy związane ze świecami
Nie ma znaczenia, którą ręką trzymacie czy zapalacie świecę.
Jeśli świeca w czasie działania zgaśnie trzeba ją po prostu zapalić ponownie. Nie oznacza to, że rytuał będzie nieudany albo, że osobę wykonującą czeka wkrótce jakieś nieszczęście.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Szukaj na tym blogu

Łączna liczba wyświetleń

Archiwum

Obserwatorzy

Kontakt

mail: verm@onet.pl