2.21.2014
 Po wprowadzeniu w tematykę świec przyszedł czas na krótką charakterystykę różnych zabiegów, do których można użyć świec lub wosku. W gusłach używa się często świec poświęconych - używa się do tego modlitw zawartych w księgach liturgicznych (np. trebniku) albo stosuje ludowe wersje modlitw, w których najczęściej przewija się Mojżesz lub Eliasz.

Palenie lnu, włosów i wełny
Uzdrawianie świętym kopijem
Świeca służy tutaj jako źródło ognia, który  połączeniu z odpowiednimi modlitwami doprowadza do oczekiwanej zmiany. Oczywiście można zapalić włosy/len czy wełnę przy pomocy zapalniczki tudzież zapałek, ale zastosowanie świecy może zwiększyć siłę działania gusła. Wynika to z symboliki wosku i przemiany jakiej ulega w czasie spalania się świecy.

W przypadku użycia świętego kopija lub innego przedmiotu, który będzie pełnił jego rolę, świecy używa się do oczyszczenia narzędzia działania. Użycie ognia ma też oczywiście na celu dezynfekcję narzędzia co pozwala uniknąć przenoszenia różnych rzeczy między pacjentami.

Diagnozowanie różnych przypadłości przy pomocy świecy
Rytuał polega najczęściej na wykonywaniu okrężnych ruchów świecą nad głową osoby badanej. Czasami stosowne ruchy świecą wykonuje się także nad innymi częściami ciała w ramach rozszerzenia badania wstępnego.
W czasie wykonywania rytuału osoba, która jest mu poddawana może zgłaszać rozmaite odczucia (ból, swędzenie, pieczenie, mrowienie, uczucie ciepła, zimna itp) w różnych częściach ciała. Na tej podstawie stawia się konkretne rozpoznanie. To, ile się w trakcie gusła wybada zależy od mocy i doświadczenia osoby badającej, pewien wpływ mają także użyte w trakcie rytuału formuły słowne. Zapalenie samej świecy i pomachanie nią komuś nad głową niestety tu nie wystarczy.

Interpretacja odczuć osoby badanej opiera się, przynajmniej na początku, na przekazywanej ustnie wiedzy - potem większą rolę grają doświadczenia własne i intuicja.

Rytuał do prostych nie należy, zwłaszcza, jeśli wykonuje go osoba początkująca. Wywołanie odczuć zwiastujących chorobę u badanego jest trudne, interpretacja uzyskanych danych takoż. Gdy zaczynałem każdy delikwent miał rozmaite choroby i klątwy i każdy ich nie miał ;) Z czasem, gdy wzrosły doświadczenia praktyczne diagnozy były coraz bardziej trafne.

Usuwanie rozmaitych przypadłości 
Można wyróżnić całą grupę guseł służących do usuwania chorób występujących w medycynie ludowej.
W najprostszej wersji polega to na omiataniu płomieniem świecy twarzy, dłoni i stóp osoby leczonej. Użyciu świecy towarzyszy recytowanie odpowiednich formuł, które często zawierają odnośniki do odpowiednich Świętych.

Inna metoda polega na umieszczeniu na świecy dwóch symboli - jednego u podstawy, drugiego na samej górze świecy. Następnie przenosi na nią przypadłości pacjenta - można to zrobić m.in. przez pocieranie lub lekkie poklepywanie ciała świecą. W celu zwiększenia skuteczności różne rejony ciała smaruje się wodą z dodatkiem soli. Po transmisji choroby świecę zapala się - powinna ona płonąć aż do zniknięcia górnego symbolu i usunięcia z niej wszelkich negatywnych stanów.

Istnieje też możliwość wykonania specjalnej wody do kąpieli - do garnka wkłada się zapaloną świecę, wrzuca nieco soli, kredy i kilka zapalonych zapałek. Niektórzy hardkorowcy twierdzą, że ową miksturę najlepiej jest wypić - wtedy efekty są najbardziej spektakularne.

Wróżenie przy pomocy świecy
Technika, z tego co widziałem i słyszałem, raczej rzadko u nas stosowana. Odpowiednia praktyka i predyspozycje pozwalają, po odpowiednim przygotowaniu, zobaczenie w płomieniu rozmaitych rzeczy. Można wpatrywać się w sam płomień lub jego cień widoczny na ścianie.

Lanie wosku
Technika, o której można byłoby napisać kilka artykułów i jedynie liznąć temat. W środowisku ezoterycznym jest bardzo popularny - na forach można spotkać kilka opisów skopiowanych z różnych miejsc internetu. Ezoteryczne wersje są najczęściej mocno okrojone - tradycyjny rytuał, w zależności od wersji może być skomplikowany i zawierać kilka, następujących po sobie i bardzo istotnych dla skuteczności, etapów.

Gusło z użyciem wosku służy zarówno do diagnozowania jak i leczenia niektórych chorób charakterystycznych dla medycyny ludowej. Jak każde ludowe działanie magiczne ma swoje wskazania i przeciwwskazania - nie wszystkich stanów można się pozbyć tą metodą. Jest to najczęstsza, obok niewłaściwego wykonania i braku odpowiedniej wiedzy, przyczyna jego nieskuteczności.

Podsumowując: gusła, w których używa się świec są bardzo różnorodne - od relatywnie prostych po bardziej skomplikowane. Bez względu na stopień skomplikowania samo zapalenie świecy i intencja nie wystarczy, żeby działanie było skuteczne. Najważniejszym elementem jest osoba wykonująca działanie - jej moc, doświadczenie i wiedza zarówno teoretyczna jak i praktyczna.

6 komentarzy:

 1. bardzo fajny artykul - tego brakowalo skoro piszesz o ludowych praktykach - a poza tym - czym jest 'święty kopij'? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kopije.
  http://v-hram.ru/images/stories/07.jpg
  Symbolizuje włócznię, którą przebito bok Chrystusa, służy do wycinania Agnca i innych cząstek z prosfor.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Wynika to z symboliki wosku i przemiany jakiej ulega w czasie spalania się świecy."

  Spalanie to niszczenie ogniem. Tak rozumiem. O symbolice wosku nigdzie nie mogę znaleźć. Gdybyś tak w kilku słowach mógł napisać, albo naprowadzić gdzie znajdę. Pozdrawiam.Rea.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mógłbyś wytłumaczyć o co chodzi z tymi symbolami na świecy? Jakie to mają być znaki? Chodzi mi o to przenoszenie choroby na świecę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Symbolika wosku w magii ludowej- gdy wosk topi sie w garnuszku, lub splywa po swiecy substancja gladka, znaczy to, ze choroby jako takiej nie ma. Natomiast, gdy wosk ma rozne grodki, uwypuklenia, nacieki, wyrwy, znaczy to, ze mamy doczynienia z choroba, przestrachem lub urokiem i zabieg nalezy powtarzac 7-krotnie albo i wiecej, do momentu gdy wosk bedzie gladki.

  OdpowiedzUsuń

Szukaj na tym blogu

Łączna liczba wyświetleń

Archiwum

Obserwatorzy

Kontakt

mail: verm@onet.pl