11.01.2014

LEN

stosowany najczęściej do leczenia chorób skórnych różnej maści, może mieć także znaczenie diagnostyczne. Obecnie używa się najczęściej pakuł lnianych - można je bez problemu kupić w sklepie z akcesoriami do instalacji sanitarnych lub na allegro.

 Z pakuł należy zrobić określoną ilość luźnych kulek (3 lub 9, w zależności od gusła i zaawansowania choroby) W czasie wykonywania kłębków recytuje się określony tekst, skierowany do odpowiedniego Świętego lub Bogurodzicy z prośbą o zabranie choroby. Następnie spala się je nad zaatakowaną częścią ciała. To jak zachowuje się len w czasie palenia (jak się pali, czy idzie do góry czy nie) świadczy o skuteczności zabiegu.

WEŁNA

używana w postaci czesanki wełnianej. Można ją stosować podobnie jak len (czyli palić), częściej jednak służy do okładów zajętych miejsc (szczególnie w przypadku kołtuna), można ją także nosić przy sobie, oraz wkładać do poduszki na noc. Spotkałem się także (to akurat w Rosji) z przykładaniem wełny do różnych części ciała i obwiązywaniem bandażem na 3 dni. Po tym czasie należy dokładnie obejrzeć wełnę pod kątem zmiany jej struktury (patrzymy na to jak bardzo się zbije) i wyrzucić ją, zakopać albo spalić.

 Wełna bywa też  uznawana za symbol bogactwa, może być noszona przez dziewczęta, które chcą zajść w ciążę.

PRZĘDZA

pamiętam kilka dyskusji na temat przędzy na różnych forach i listach dyskusyjnych. Rozmawiano między innymi o tym czy można kupić już gotową, czy może trzeba wykonać ją samodzielnie, z czego powinna być zrobiona, czy może być bielona środkami z chlorem i tak dalej. 

 Jeżeli ktoś nie miał nigdy styczności z wrzecionem, nie wie nawet jak ten przedmiot wygląda i do czego służy lepiej kupić gotową przędzę w sklepie ;) To najlepszy sposób na oszczędzenie sobie olbrzymiej ilości nerwów. Używa się przędzy wełnianej lub lnianej - częściej chyba wełnianej, bo len zachowuje się nieco inaczej w trakcie przędzenia (dłuższe włókna, twardszy materiał, najlepiej prząść na mokro).

 Przędzenie ma starą tradycję, zgodnie z ludowymi przekonaniami nauczyła tego ludzkości Pramatka Ewa. Jest to czynność, z którą związanych jest wiele przesądów, sprzyja też wejściu w trans i działaniom magicznym.


 Zastosowań przędzy jest multum i ciężko opisać wszystkie - na ten temat można by było stworzyć kilka oddzielnych wpisów i jeszcze nie wyczerpać tematu. Wykorzystywana jest m.in. w czarach miłosnych, do separowania, do leczenia, w problemach z zajściem w ciążę, pomaga zapewnić bogactwo i tak dalej. Można ją nosić ze sobą celem zapewnienia sobie ochrony i pomyślności. 

 Najczęściej stosowana technika polega na owijaniu przędzy określoną ilość razy (najczęściej 3 lub jej wielokrotność) wokół chorego miejsca, jakiegoś przedmiotu albo pukla włosów. Następnie należy zawiązać na niej 3 lub większą liczbę węzłów. Potem przędzę zdejmuje się, rozcina, nosi przy sobie, zakopuje, pali lub wyrzuca do wody. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od konkretnego problemu, który chcemy rozwiązać i inwencji. 

 Jedną z bardziej znanych metod wykorzystujących przędzę jest ta na leczenie kurzajek. Dotyka się kurzajek na skórze nitką, wiąże na niej węzły, recytuje odpowiedni tekst, a następnie tak przygotowaną nić zakopuje się lub chowa pod kamieniem. Kurzajki mają zniknąć w momencie rozpadnięcia się nitki. W innej metodzie owija się chorą część ciała przędzą trzy razy, zawiązuje trzy węzły i po pewnym czasie noszenia tego na sobie nitkę należy podrzucić umarłemu do trumny. Znam przypadki panów, którzy tą metodą leczyli schorzenia dotyczące męskich narządów rozrodczych zawiązując nitkę wokół worka mosznowego, na prąciu lub napletku. Niestety nie miałem okazji zapytać czy zawiązanie nitki wokół napletka nie sprawia problemów z oddawaniem moczu. Z drugiej strony - czego się nie robi dla wyższej sprawy. 

WSTĄŻKI

wspomnę tutaj o dwóch różnych aspektach używania wstążek.
 Pierwszy z nich dotyczy kolorowych wstążek, które umieszcza się w Ewangelii lub innych księgach cerkiewnych uznawanych za święte. Taką, odpowiednio przygotowaną, wstążkę kobieta przepasać się w talii jeżeli ma problemy z zajściem lub utrzymaniem ciąży. To główne ich zastosowanie, ale niektóre babki rozszerzają znacznie wskazania do ich zastosowania.

 Druga kwestia to wymaga nieco szerszego wyjaśnienia, zwłaszcza dla osób, które nie są prawosławne, a miały okazję zobaczyć prawosławny cmentarz, zwłaszcza na wsi. Chodzi o tzw. zawiski, czyli wstążki, które zawiesza się na cmentarnych krzyżach. Dawniej zamiast wstążek używano białych pasków tkaniny, które ozdabiano haftem krzyżykowym. Na małych wiejskich cmentarzach można jeszcze znaleźć tego typu przedmioty, obecnie jednak ręcznie robione zawiski zastąpiły kupowane w sklepach wstążki. Pierwotnie uznawano je za dary dla zmarłych przodków, potem zwyczaj się schrystianizował i zawiski przekształciły się w dary dla Boga lub konkretnego Świętego, który w zamian za taką wstążkę miał się opiekować duszą zmarłego. 

 Zawiski można zdjąć z krzyża po jakimś czasie (na ogół robi się to w dniu szczególnie poświęconym zmarłym) i wykorzystuje potem w celach magicznych. Mają one podobne zastosowanie jak opisywany wcześniej bandaż z trupa.

4 komentarze:

  1. Słyszałam o wykorzystywaniu w magii ludowej wstążek i przędzy głównie w kolorze czerwonym. Czy mógłbyś się do tego odnieść? Albo jeszcze lepiej - napisać jakąś notkę o znaczeniu kolorów w gusłach - jeśli ma ono miejsce?

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłaby to jedna z mniej obszernych notek, ale skoro prosisz to zastanowię się :>

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam chce sie skontaktowac prywatnie,potrzebuje pomocy

    OdpowiedzUsuń

Szukaj na tym blogu

Łączna liczba wyświetleń

Archiwum

Obserwatorzy

Kontakt

mail: verm@onet.pl